1 DIO
Novi Pravilnik o brodicama, čamcima i jahtama (NN 13/2020) na snazi od 01.02.2020., između ostalih, donio je izmjene u dijelu definiranja pojmova brodica, jahta i čamac te područja plovidbe brodica i jahti kojima se dosadašnji Pravilnik o brodicama i jahtama uskladio sa promjenama Pomorskog zakonika (na snazi od 01.01.2020.) te je ujedno uključio dosadašnji Pravilnik o čamcima.
Stupanjem na snagu ovoga Pravilnika prestaju važiti određene odredbe Pravilnik o brodicama i jahtama kao o određene odredbe Pravilnika o čamcima. Na taj način su u jednom pravnom aktu obuhvaćena plovila na moru i unutrašnjim vodama: brodice i jahte te čamci.
Pomorski zakonik definirao je pojmove brodice i jahte, a novi Pravilnik o brodicama, čamcima i jahtama preuzeo je te definicije i odredio značenje pojma čamac.
Brodica jest plovni objekt namijenjen za plovidbu morem koji je ovlašten prevoziti najviše 12 putnika, čija je duljina trupa veća od 2,5 metra, a manja ili jednaka 15 metara, ili ukupne snage porivnih uređaja veća od 5 kW.
Ranije je pojam brodice, između ostalog, podrazumijevao dužinu do 12 m i zapremninu do 15 BT.
Pojam brodica ne obuhvaća:
- plovila koja pripadaju drugom pomorskom objektu u svrhu prikupljanja, spašavanja ili obavljanja radova,
- plovila namijenjena isključivo za natjecanja,
- kanue, kajake, gondole i pedaline,
- daske za jedrenje i daske za jahanje na valovima.
Brodica može ploviti i unutarnjim vodama Republike Hrvatske.
Jahta jest plovni objekt za sport i razonodu, neovisno o tome koristi li se za osobne potrebe ili za gospodarsku djelatnost, a čija je duljina trupa veća od 15 metara i koji je namijenjen za dulji boravak na moru, te koji je osim posade ovlašten prevoziti do 12 putnika.
Ranije je pojam jahte podrazumijevao dužinu veću od 12 m i zapremninu veću od 15 BT.
Čamac jest plovilo namijenjeno isključivo za plovidbu unutarnjim vodama, koje nije brod, plutajuće postrojenje ili skela, a čija je duljina trupa veća od 2,5 metara, ali manje ili jednako 20 metara, ili ukupne snage porivnih strojeva veće od 5 kW. Čamac može ploviti u granicama unutarnjih voda Republike Hrvatske.
Čamac ne može ploviti područjima plovidbe za brodice i jahte.
Novi Pravilnik o brodicama, čamcima i jahtama donio je izmijenjena Područja plovidbe brodica i jahti kako slijedi:
Brodica ili jahta ovisno o svojoj veličini, konstrukciji i drugim tehničkim karakteristikama može ploviti u sljedećim području plovidbe:
1. Područje plovidbe I – obuhvaća međunarodnu plovidbu svim morima i vodama koje su pristupačne s mora
Ranije u području plovidbe I postojalo je sljedeće ograničenje: Ia – do 20 Nm od obale kopna ili otoka.
2. Područje plovidbe II – obuhvaća međunarodnu plovidbu svim morima i vodama koje su pristupačne s mora uz ograničenje udaljavanja od 20 Nm od najbliže obale kopna i otoka
Ranije je Područje plovidbe II – obuhvaćalo međunarodnu plovidbu Jadranskim morem i postojala su sljedeća ograničenja: IIa – do 12 Nm od obale kopna ili otoka.
3. Područje plovidbe III – obuhvaća međunarodnu plovidbu svim morima i vodama koje su pristupačne s mora uz ograničenje udaljavanja od 12 Nm od najbliže obale kopna i otoka. Za ribarske brodice duljine veće od 7 metara obuhvaća plovidbu teritorijalnim morem i zaštićenim ekološko-ribolovnim pojasom Republike Hrvatske (ZERP).
Ranije je Područje plovidbe III – obuhvaćalo plovidbu unutarnjim morskim vodama, vodama koje su pristupačne s mora i teritorijalnim morem RH, a za ribarske brodice duljine veće od 7 metara i zaštićenim ekološko-ribolovnim pojasom Republike Hrvatske (ZERP).
U području plovidbe III mogu postojati sljedeća ograničenja:
IIIa – do 6 Nm od obale kopna ili otoka;
IIIb – do 3 Nm od obale kopna ili otoka;
IIIc – do 1 Nm od obale kopna i otoka
4. Područje plovidbe IV – obuhvaća plovidbu lukama, zaljevima, ušćima rijeka, te rijekama do granica do koje su one plovne s morske strane.
Ranije je Područje plovidbe IV – obuhvaćalo plovidbu lukama, zaljevima, rijekama hrvatskoga Jadranskog slijeva u granicama do koje su one plovne s morske strane, te Prokljanskim jezerom.
U području plovidbe III lučka kapetanija ili Hrvatski registar brodova može ograničiti plovidbu brodice ili jahte na teritorijalno more i unutarnje morske vode Republika Hrvatske.
U području plovidbe I, II, III, i IV lučka kapetanija ili Hrvatski registar brodova može ograničiti plovidbu brodice ili jahte u određenim vremenskim uvjetima odnosno za određeno vremensko razdoblje.
Osobno plovilo na vodomlazni pogon može ploviti isključivo u području plovidbe IIIc uz ograničenje na plovidbu unutarnjim morskim vodama i teritorijalnom moru Republike Hrvatske.
Sva plovila građena prema zahtjevima ovog Pravilnika moraju biti svrstana u odgovarajuću projektnu kategoriju, a područje plovidbe u odnosu na projektnu kategoriju određuje se kako slijedi:
– Projektna kategorija A – sva područja plovidbe;
– Projektna kategorija B – područje plovidbe, II, III, IIIa, IIIb, IIIc, IV;
– Projektna kategorija C – područje plovidbe III, IIIa, IIIb, IIIc, IV;
– Projektna kategorija D – područje plovidbe IV.
Sva rekreacijska plovila moraju biti svrstana u jednu od sljedećih projektnih kategorija:
– A – rekreacijsko plovilo projektirano za vjetar čija snaga može biti veća od 8 Bf i za značajnu valnu visinu od 4 metra i veću, pri čemu su isključeni ekstremni uvjeti, kao što su oluje, snažne oluje, orkani, tornada i ekstremni morski uvjeti ili golemi valovi;
– B – rekreacijsko plovilo projektirano za snagu vjetra do uključivo 8 Bf i značajnu valnu visinu do uključivo 4 metra;
– C – plovilo projektirano za snagu vjetra do uključivo 6 Bf i značajnu valnu visinu do uključivo 2 metra;
– D – plovilo projektirano za snagu vjetra do uključivo 4 Bf i značajnu valnu visinu do uključivo 0,3 metara, uz povremenu pojavu valova najveće visine do 0,5 metara.
Projektna kategorija | Snaga vjetra, [Bf] | Značajna valna | Područje plovidbe |
A | > 8 | > 4 | sva područja |
B | ≤ 8 | ≤ 4 | II i niže |
C | ≤ 6 | ≤ 2 | III i niže |
D | ≤ 4 | ≤ 0,3 | IV |
*) H1/3 jest značajna valna visina u metrima, odnosno srednja vrijednost jedne trećine najvećih valova